Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szkielet Smoka Wawelskiego
1) Próbuję się dowiedzieć, czy istnieje karta: Szkielet Smoka Wawelskiego (pisownia?).
Powiedziano mi, że istnieje, ale nigdzie go nie mogę znaleźć. Powiedziano mi, że jest podobny do karty Drago Scheletrico w zestawie rozszerzeń Munchkin 4.5, który jest dostępny tylko w języku włoskim.
Jeśli ta karta istnieje, w jakim zestawie lub ekspansji Munchkina znajdę?
2) Karta Smok Wawelski nie zawiera Złych Rzeczy. Jakie jest oficjalne orzeczenie na temat tego, czym powinny być Złe Rzeczy?

1) I am trying to find out if a card exists: Szkielet Smoka Wawelskiego (spelling?).
I have been told it exists, but I can't find it anywhere.  I have been told it is similar to the Drago Scheletrico card in the Munchkin 4.5 expansion set that is only available in Italian.
If this card does exist, what Munchkin set or expansion would I find it in?
2) The card Smok Wawelski does not list the Bad Stuff.  What is the official ruling on what the Bad Stuff is supposed to be?
Odpowiedz
1) Szkielet Smoka Wawelskiego istnieje - był dostępny w Edycji Rozszerzonej gry z 2012 roku. Obecnie nie ma go w grze.

2) "Jesteś martwy" Oczko
Odpowiedz
Hi there Uśmiech

Here are pictures of both "Smok Wawelski" and "Szkielet Smoka Wawelskiego" cards.

Imgur link

You won't find "Szkielet Smoka Wawelskiego" in any of the current sets, since it has been added to special extended edition of Munchkin 2012 in Poland which is discontinued as of now.

The missing bad stuff from "Smok Wawelski" says "You are dead"

Good luck on completing your Dragon cards list Uśmiech
Niewodnik jest dumnym członkiem Klubu Fanów Niewodnika (populacja: 1) od 1990 roku.
Odpowiedz
Thank you for your reply. The pictures are very helpful.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości