Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Argent
[Obrazek: dsci1210j.jpg]

Niniejszym mam ogromny zaszczyt przedstawić Wam nową planszówkę, stworzoną z kolegami... jako projekt na podstawy przedsiębiorczości =P Głównodowodzącym w procesie tworzenia byłem ja, ale to nie znaczy, że mogę sobie przypisywać pełne autorstwo, a już na pewno nie wykonanie (samemu by mi się w życiu tego nie chciało wycinać, a w piątkę to już jakoś poszło), toteż na wstępie dziękuję Łukaszowi, Witowi, Przemkowi i Tomkowi za pomoc merytoryczną (czyli rady, rozkminy i testy) oraz techniczną (czyli wycinanie, malowanie, drukowanie i zaokrąglanie rogów) =]

[Obrazek: dsc0052sp.jpg]

Argent (z francuska "pieniądze", czyt. 'arżą') to gra ekonomiczna traktująca o handlu akcjami na giełdzie. Gracze wcielają się w inwestorów i kombinują, jak z wyjściowego tysiąca wycisnąć w trakcie rozgrywki jak najwięcej.

W grze mamy 6 firm, ale nie należą one do graczy. Ci natomiast mają wpływ na to, która się rozwinie, a która upadnie, która będzie obiektem długoterminowych inwestycji, a która pożywką dla spekulantów.

[Obrazek: dsc0089oe.jpg]

Na firmy można wpływać poprzez rozwijanie ich piramid oraz handel ich akcjami. Ogólną pozycję na rynku przedstawia piramida firmy - im większa, tym więcej kosztują akcje. Natomiast chwilowa pozycja firmy pokazana jest na torze nastrojów - rozmieszczenie na torze daje odpowiedni modyfikator wartości akcji danej firmy. Przesunięcia na torze mogą następować wskutek handlu akcjami (kupujemy - akcje rosną, sprzedajemy - akcje spadają) oraz odkrywania kart w piramidzie.

Każda firma ma własny zestaw kart piramidy, które są odkrywane w każdej turze. Po odkryciu karty ukazuje się jakiś efekt, który musi zostać natychmiast zrealizowany - przesunięcie na torze, dołożenie dodatkowej karty, utrata karty, poziomu piramidy, a nawet upadek firmy!

[Obrazek: dsci1135.jpg]

Poza tym mamy karty rund, które dyktują specjalne efekty na każdą kolejkę. Gramy do momentu przejścia ustalonej liczby kolejek (standardowo 5, 10 lub 15), po czym liczymy kapitał każdego gracza i zwycięzcą zostaje najbardziej majętny inwestor.

Cóż, jakkolwiek to brzmi - trzeba trochę poogarniać, zanim siądzie się do gry. To już nie jest Trach Game =P Ale poziomem skomplikowania to jednak nie jest GoT, Civ ani Twilight Imperium, więc można spróbować. Tak czy siak - gra się fajnie, bywają różne pokręcone akcje spekulacyjne i generalnie dużo się dzieje, jak na grę ekonomiczną =]

[Obrazek: dsc0090zw.jpg]

No i wreszcie sprawa wykonania...
http://chomikuj.pl/Topesh/Argent
Tutaj znajdują się pliczki i jeszcze niejedne się znajdą - na razie są tylko w docx, postaram się też jak najszybciej dać pdfy (choć mój program troszkę gubi na jakości przy konwersji, więc jak ktoś ma Worda to mimo wszystko polecam otwierać docx). Postaram się też spisać osobny dokument z praktycznymi poradami co do robienia elementów.

[Obrazek: dsci1165s.jpg]

Udostępniam do druku tylko karty, bo cała reszta była robiona na żywca, ręcznie - znaczniki firm (drewniane, malowane i polakierowane), znaczniki kupna i sprzedaży - małe (z wyprasek po Neuroshimie Hex) oraz duże (z kawałków passepartout, pomalowanych i polakierowanych), kostka (z kawałka kostki Rubika), pudełko (po butach, obklejone brystolem) no i plansza - passepartout (to taki gruby karton do podklejania obrazów, można kupić w dobrych papierniczych, mnie arkusz B1 kosztował niecałe 20 zł), na to kartki A3 i malowane markerem i kredkami. Na razie są zdjęcia, a kiedyś (mam nadzieję, że prędzej niż później) pojawią się wskazówki, które same chciałyby to zrobić. No i więcej zdjęć ;]

Spis elementów:
• 270 małych kart firm (po 45 na firmę)
• 180 kart akcji (po 30 na firmę)
• 150 banknotów
• 90 kart kolejek
• 6 drewnianych znaczników firm
• drewniany znacznik gracza rozpoczynającego (fioletowy)
• 50 małych znaczników kupna i sprzedaży
• 10 dużych znaczników kupna i sprzedaży
• plansza: okrągły tor nastrojów oraz 6 plansz firm
• kostka z kolorowymi ściankami
• instrukcja

[Obrazek: dsci1053.jpg]

[Obrazek: dsci1075b.jpg]

Uff... To powiedzcie mi teraz, kto ma na tyle samozaparcia żeby zrobić sobie własny egzemplarz? =P

Załączone pliki
.pdf   Argent - instrukcja.pdf (Rozmiar: 1,13 MB / Pobrań: 6)
Odpowiedz
Ja się wezmę i zrobię swój egzemplarz.. właśnie pobrałem i no muszę przyznać trochę tego jest Oczko jak wszystko druknę i powycinam wrzucę jakiś dowód żeby nie było Język
Odpowiedz
Pewnie większe wzięcie wykonywanie tej gry będzie miało w okresie przedmaturalnym lub w trakcie sesji. ;D
Swoją drogą, skąd wytrzasnąłeś taką czadową kostkę z różnokolorowymi ściankami? Właśnie takiej szukam do Questa!
Odpowiedz
Mam w klasie 2 maniaków kostki Rubika (w najróżniejszych kształtach Duży uśmiech ) i jeden mi ofiarował takie cosio, zrobione z jednego małego elementu kostki 3x3x3. Przed wykorzystaniem jako kostki 1x1x1 trzeba było usunąć wystający ponad sześcienną strukturę kawałek oraz nalepić naklejki (których to miał zapasowych sporo) Oczko
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości